Dziękczynienie ze św. José

W parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie będzie można w niedzielę uczcić relikwie św. José del Rio.

- Przy relikwiach świętego chłopca, który umierał z okrzykiem: "Niech żyje Chrystus Król" na ustach, będziemy dziękować za dar Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Łukasz Urbanek. Zwraca uwagę, że musimy nieustannie troszczyć się, aby młode pokolenie pozostało wierne Chrystusowi.

Rozmowa z ks. Łukaszem Urbankiem z parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie

- Parafia przy ul. Żytniej 1 w Warszawie gościć będzie w niedzielę relikwie św. José Sáncheza del Rio. Kiedy Ksiądz poznał postać tego czternastoletniego meksykańskiego męczennika za wiarę?

- Po raz pierwszy usłyszałem o wówczas jeszcze błogosławionym José, oglądając film "Cristiada". Zaimponował mi swoją postawą, wiarę i oddaniem. Zapragnąłem już wtedy, aby jego relikwie sprowadzić do parafii, w której posługuję jako wikary. Ostatnio do moich rąk trafiła książka wydawnictwa Księgarnia "Naszego Dziennika" autorstwa o. Luisa Laureána Cervantesa pod tytułem "Chłopiec świadkiem Chrystusa Króla. José Sánchez del Rio, męczennik cristero". Tam znalazłem kontakt do osób z redakcji "Naszego Dziennika" odpowiedzialnych za peregrynację. To wielka radość, że już w najbliższą niedzielę, pierwszą niedzielę nowego roku liturgicznego, 27 listopada, św. José będzie gościł u nas.

- Przybędzie do was w czasie wyjątkowym, zaledwie tydzień po proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

- To bardzo wymowne, że przy relikwiach świętego chłopca, który umierał z okrzykiem: "Niech żyje Chrystus Król!" na ustach, będziemy dziękować za ten dar Jubileuszowego Aktu. Uczestniczyłem osobiście w uroczystości 19 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Obecność tych relikwii w naszej parafii w takim czasie to zapowiedź pięknych owoców w przyszłości. Tak to odczytuję.

- Święty José Sánchez del Rio w znaku relikwii będzie obecny w parafii na jednej Mszy św. o godz. 11.00.

- Podczas tej Eucharystii co tydzień gromadzą się całe rodziny. Chcę postać tego świętego przybliżyć zwłaszcza dzieciom i młodzieży. O historii tego chłopca opowiadam w szkołach, w których uczę, w szkole podstawowej i gimnazjum, zapraszając na spotkanie z nim w naszej parafii. Święty José ukazuje nieskazitelną dziecięcą wiarę, jego życie jest przykładem całkowitego zawierzenia Chrystusowi. My musimy nieustannie troszczyć się o to, aby młode pokolenie nie zatraciło nigdy swojej pełnej ufności dziecięcej wiary, aby pozostało wierne Chrystusowi w zderzeniu z tym, co często proponuje dziś współczesny świat. Chrystus Pan i Król daje siły do pokonywania wszelkich trudności. Święty José bardzo kochał też Matkę Bożą, doskonale znał Jej wizerunek z Guadalupe. Przez cały zeszły rok w naszej parafii trwały wieczory uwielbienia, podczas których odprawiane było nabożeństwo właśnie do Matki Bożej z Guadalupe. Nie ma przypadków. Opatrzność Boża działa.

- Święty José przybędzie do parafii związanej z kultem Bożego Miłosierdzia.

- Nasz kościół parafialny znajduje się w miejscu, gdzie niegdyś była kaplica należąca do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego właśnie tutaj, przy ul. Żytniej, 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła Helena Kowalska - św. Siostra Faustyna, Apostołka Bożego Miłosierdzia. To dla nas wielkie zobowiązanie. Proboszcz parafii, ks. kanonik Krzysztof Stosur, podejmuje starania o to, aby w przyszłości ten kościół został podniesiony do rangi sanktuarium św. Faustyny. W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W każdy piątek o godz. 15.00 odprawiana jest Msza św. i modlimy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W parafii działa modlitewna grupa wsparcia. Bardzo praktycznie realizowany jest uczynek miłosierdzia względem duszy: modlić się za żywych i umarłych. Każdy może wysłać SMS na numer 723 950 675 z prośbą o modlitwę. Ponad 60 osób z naszej parafii modli się we wskazanej intencji.

- Na krótką chwilę św. José dołączy do innych świętych obecnych w waszej parafii. Proszę Księdza, czyje relikwie posiadacie na stałe?

- Są wśród nas: św. Jan Paweł II, św. Siostra Faustyna, św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński, św. o. Pio, św. Rita, bł. Bartolo Longo, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ich życie pokazało, że miłosierdzie nie ma granic. Oni, podobnie jak św. José, doświadczyli miłosierdzia. Teraz uczą nas, w jaki sposób świadczyć miłosierdzie. Ich obecność pomaga w rozwoju duchowym, służy przemianie serc. A to determinuje pragnienie, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, parafialnym, społecznym, w szkołach, na uczelniach, w całym polskim Narodzie, w naszej Ojczyźnie królował Chrystus. Tak jak to przyrzekliśmy.

- Dziękuję za rozmowę.

za: Małgorzata Bochenek, Dziękczynienie ze św. José, w: Nasz Dziennik nr 275/2016, s, 10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz